Je bekijkt nu Lamme Frans (& Bavaria) – Maak je niet Druk (2025)

Lamme Frans (& Bavaria) – Maak je niet Druk (2025)

Type Original: Cover, parodie

Laatst bijgewerkt op: 20/02/2026

maak je niet druk
Elk jaar besteden we ook weer wat aandacht aan carnavalsmuziek, die in februari weer massaal verschijnt. Eén van de meest prominente carnavalsartiesten is toch wel Lamme Frans. Handjes Handjes Bloemetjesgordijn is inmiddels een klassieker in dit genre en daar past vast nog wel één bij. “Druk? Ge bent zelluf druk! Vat nog unne pils én een voor ‘oew maat” Maar van wie is het nummer oorspronkelijk?
"Maak je niet druk, nergens voor nodig!
Wind ‘oe niet op, en makt ‘oe nie kwaad.
Maak je niet druk, de’s overbodig!
Vat nog een pils, en een voor 'oew maat"
Maak je niet druk origineel

Origineel: Sandy Shaw – Think it all over (1969). Het nummer heeft een vrolijke, door Duitse oompah-bands beïnvloede sound en lichte, speelse tekst over niet willen settelen. Het haalde nummer 42 in de UK Singles Chart en #24 in ons land. Daardoor kwam het ook in het bereik van Nederlandse luisteraars, daar zat ook songwriter Gerrit Den Braber tussen. Hij was degene die de Nederlandstalige variant schreef, let op, géén vertaling, maar aanstekelijke parodietekst:

Conny Vink & De Schellebellen – Maak je niet dik (dun is de mode) (1970). De zangeres brak door toen ze in TV-programma “Toonladders” in 1963 twee liedjes mocht laten horen, waaronder ‘Reisje naar Milaan’. In 1968 doet Vink mee aan het Nationaal Songfestival (waar slechts 4 kandidaten meededen), maar werd 2e achter Ronnie Tober. Een jaar later werd ze opnieuw 2e met ‘De Toeteraar’, ditmaal achter Lenny Kuhr (met ‘De Troubadour’). Dit was ook meteen haar enige Top 40-hit die ze ooit scoorde (#25). Met ‘Maak je niet Dik’ kwam Vink niet verder dan de Tipparade, maar is toch beter blijven hangen in het collectieve geheugen dan haar andere werk. Het lied gaat moedigt aan je niet zo druk te maken om de kleinen dingen. En blijf vooral rustig in moeilijke situaties.

"Maak je niet dik, dun is de mode
Tel eerst tot tien en maak je niet kwaad
Maak je niet dik, dun is de mode
Eet eens een peer en pak een tomaat"

Connie maakt zich ook niet Druk als barvrouw!

Maar velen zullen Conny vooral kennen van de revue ‘Blij Blijven’ met André van Duin en Frans van Dusschoten. Daarnaast trad ze veel op in (kinder-)theaters, voor emigranten in Australië en voor militairen. Haar veelzijdigheid zal haar dan ook een benoeming in de Ridder in de Orde van Oranje-Nassau hebben opgeleverd in 2003. Anno 2025 is de zangeres nog steeds te boeken, zeker ook voor verzorgingshuizen en voor mindervaliden.

Conny in de clip van Maak je niet Druk!, een gesponsorde welteverstaan

Een geweldige terugkerende carnavalsact, die Lamme Frans, alias van radio-DJ Rob Janssen (3FM). Elk jaar komt hij weer aanzetten met een aansprekende carnavalsknaller, zo kwam hij in 2024 nog met ‘Politie (Het is pas feest..)’. Maar het eerder genoemde Handjes handjes Bloemetjesgordijn lijkt toch uit gegroeid te zijn tot een carnavalsklassieker. De vraag is of dat met Maak je niet Druk ook gaat lukken is de vraag. Maar feit is wel dat Lamme Frans er alles aan heeft gedaan om een gezellige track op te nemen. Daarbij heeft hij ook de origineel vertolkster een rol gegeven. De inmiddels bijna 80-jarige Vink schittert als barvrouw in de bijbehorende videoclip. ‘Maak je niet Druk!’, dat is toch wel het standaard motto tijdens het Carnavalsfeest!

Robert

Na het jarenlang rondneuzen in vele biografieën, naslagwerken over hitlijsten, albums, maar vooral het Originals boek van Arnold Rypens was de interesse allang gewekt. Maar dankzij de vele "originals" die Rob Stenders al heeft behandels in zijn radioshows, moest het er toch een keer van komen. Een site die alle nummers die een origineel (dwz covers, samples en andere gelijkenissen) bevatten uit de doeken doet en vooral ook aandacht besteedt aan het origineel, dat vaak (veel) minder tot geen aandacht krijgt. Https://www.originelehits.nl ziet het daglicht begin 2016 en heeft sindsdien vele nummers beschreven en een veelvoud aan aanverwante titels. Een site met veel muziekinfo, waarin alle muzieksoorten wel zo'n beetje aan bod komen, met toch wel de popmuziek in de kern. Met informatie van belangrijke bronnen als www.whosampled.com, www.secondhandsongs.com, www.songfacts.com, www.top.nl enz.

Geef een reactie